Przepraszam

Nie chciałem zobaczyć Twojego zdjęcia. Pomiędzy reklamami aut i butów Twoje małe martwe stopy w sandałach. Mam podobne zdjęcie w telefonie. Nogi w identycznej pozycji. Należą do mojej córki. Zdjęcie zrobiłem jak spała, a nogi wystawały jej nie tylko z kołdry, ale też poza szczebelki dziecięcego łóżeczka. Gdy robiłem to zdjęcie, była młodsza od Ciebie o jakiś rok. Teraz jest starsza i co roku ta różnica pomiędzy wami będzie rosła.

Nie mogę się pozbyć tego obrazu – drobnego ciałka leżącego na plaży i tych stóp. Zdjęcia córki nie wrzuciłem na FB, ani nigdzie indziej. Są takie zdjęcia (w sumie chyba większość) moich dzieci, których nie chcę dzielić z nikim, bo są dla mnie zbyt intymne. Ty jesteś wszędzie. Najpopularniejszy obraz ostatnich dni. Nikt Cię nie pytał o zgodę. Przepraszam Cię za to. Przepraszam, że musisz leżeć nieprzykryty, publiczny między reklamami aut i butów. 

Jesteś częścią dyskusji. Przyjmować. Nie przyjmować. Islam. Azja. Afryka. Papież. Akcja. Premier. Pociąg. Śmierć. Uchodźca. To nie musiało Cię obchodzić i sądzę, że nie obchodziło, co nie zmieniło faktu, że straciłeś życie w wyniku bardzo konkretnych działań konkretnych ludzi. I zaniechań wielu innych. Może Twoja śmierć coś zmieni. Może nie zmieni. Nie wiem. Za to też Cię przepraszam.

Widziałem już wiele zdjęć zabitych ludzi i zabitych dzieci. Drastyczniejszych. Twoje zdjęcie zrobiło na mnie wrażenie, bo przypomina mi zdjęcie mojej córki. Przepraszam. Tak wyszło. Nie mogę się pozbyć Twojego obrazu i może trochę mam nadzieję, że jak Indianie przepraszali zabite zwierzęta, za to że musieli im zadać śmierć, to Ty też dasz mi spokój gdy napiszę: przepraszam.To to samo słowo, którego użyłem w sklepie godzinę temu, gdy mój syn zbił wino. Strącił je z półki. Przepraszam, powiedziałem. Nic takiego się nie stało, niech następnym razem uważa, odpowiedziała pani w sklepie. Nie znam lepszego słowa od przepraszam.

Na co dzień się tutaj wygłupiam. Pajacuję. Dzisiaj jest inaczej. Napisałem już dlaczego. Robię to trochę również dlatego, że nie zauważyłem, żeby ktoś Cię przeprosił. Więc zrobiłem to ja. Powinien Cię przeprosić ktoś znacznie ważniejszy. I za to także Cię przepraszam.

 

 

[Mam prośbę, zamiast lajka proszę wpłać jakąś kwotę  na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *